Cross Country Roster
Coaching Staff

Director of Track & Field and Cross Country: Dave Cianelli
Head Cross Country/Distance Coach: Ben Thomas
Assistant Coach: Eric Johannigmeier

2017 Men's Roster

  • Name
    CL
    Class
    Major
    Hometown
    High School/Other
  • Joyce Jack
    r-So.
    4
    Economics
    Ashburn, Va.
    Briar Woods
  • Ciattei Vincent
    r-Jr.
    6
    Engineering Science and Mechanics
    Baltimore, Md.
    Perry Hall
  • Fleming Ben
    Fr.
    1
    Business Information Technology
    Blacksburg, Va.
    Blacksburg
  • Eason Andrew
    Jr.
    5
    Computer Science
    Chesapeake, Va.
    Hickory
  • Musselman Brent
    Sr.
    7
    Human Nutrition, Foods & Exercise
    Edgewater, Md.
    South River
  • Griffen Will
    Fr.
    1
    Management
    Elkins Park, Pa.
    Cheltenham
  • Zarate Diego
    Jr.
    5
    Criminology
    Germantown, Md.
    Northwest
  • Gourley Neil
    r-Sr.
    8
    Mechanical Engineering
    Glasgow, Scotland
    Giffnock North
  • Witt Zachary
    So.
    3
    Mathematics
    Glen Allen, Va.
    Glen Allen/Christopher Newport
  • Jaskowak Daniel
    r-Sr.
    8
    Human Nutrition, Foods & Exercise
    Grove City, Pa.
    Grove City Area
  • Goldman Andrew
    r-Jr.
    6
    Mathematics
    Herndon, Va.
    Herndon
  • Joseph Patrick
    r-Sr.
    8
    Geography
    Leesburg, Va.
    Loudoun
  • Seyoum Fitsum
    So.
    3
    Consumer Studies
    Leesburg, Va.
    Tuscarora
  • Seufer Peter
    r-So.
    4
    Finance
    Lynchburg, Va.
    E.C. Glass
  • Mosavel-Lo Bashir
    Fr.
    1
    General Engineering
    Richmond, Va.
    Deep Run
  • Buck Owen
    r-Fr.
    2
    Water: Resources, Policy, and Management
    Seattle, Wash.
    Ballard
  • Siewe Yanga Thierry
    Fr.
    1
    University Studies
    Silver Spring, Md.
    Montgomery Blair
  • Kieffer Baron
    Jr.
    5
    Criminology
    Smithfield, Va.
    Tabb
  • Humeida Osman
    Fr.
    1
    Human Foods, Nutrition and Exercise
    South Riding, Va.
    Freedom
  • Whitfield Dave
    Fr.
    1
    University Studies
    Upper Darby, Pa.
    Monsignor Bonner

2017 Women's Roster

  • Name
    CL
    Class
    Major
    Hometown
    High School/Other
  • Buckley Lizzie
    So.
    3
    Interior Design
    Basking Ridge, N.J.
    Watchung Hills Regional
  • Edwards Sarah
    So.
    3
    Interior Design
    Bellingham, Mass
    Bellingham
  • Beatty Emily
    Jr.
    5
    Psychology
    Blacksburg, Va.
    Blacksburg
  • Fleming Jennifer
    r-So.
    4
    Mechanical Engineering
    Blacksburg, Va.
    Blacksburg
  • Richardson Kayla
    So.
    3
    Computer Science
    Blacksburg, Va.
    Blacksburg
  • Schiesl Emily
    Fr.
    1
    General Engineering
    Burke, Va.
    Lake Braddock
  • Quinn Shannon
    Jr.
    5
    Finance
    Carlisle, Pa.
    Trinity
  • Freix Sara
    So.
    3
    Biological System Engineering
    Centreville, Va.
    Westfield
  • Thomas Amanda
    So.
    3
    Human Nutrition, Foods and Exercise
    Chesapeake, Va.
    Western Branch
  • Barton Laurie
    So.
    3
    Human Nutrition, Foods and Exercise
    Clemson, S.C.
    Daniel
  • Berman Lauren
    Jr.
    5
    Mechanical Engineering
    Fairfax, Va.
    James W. Robinson
  • Lobeda Katy
    Fr.
    1
    Food Science and Technology
    Fairfax, Va.
    W.T. Woodson
  • Shupe Alyssa
    Jr.
    5
    Human Nutrition, Foods and Exercise
    Forest, Va.
    Jefferson Forest
  • Pocratsky Rachel
    Jr.
    5
    Civil Engineering
    Gaithersburg, Md.
    Our Lady of Good Counsel
  • Breidenstine Ella
    So.
    3
    Architecture
    Hummelstown, Pa.
    Lower Dauphin
  • Brush Ellie
    Fr.
    1
    Business
    Mason, Ohio
    Mason
  • Kennedy Katie
    Sr.
    7
    Public Relations
    Springfield, Va.
    West Springfield
  • Stone Catherine
    r-Fr.
    2
    Human Nutrition, Foods and Exercise
    Vienna, Va.
    James Madison
  • Swaak Amanda
    r-So.
    4
    Human Nutrition, Foods and Exercise
    Vienna, Va.
    James Madison