Hall of Fame

The Virginia Tech Sports Hall of Fame was established in 1982 to honor and preserve the memory of athletes, coaches, administrators and staff members who have made outstanding contributions to athletics at the university. A total of 187 individuals have been inducted to the Tech Hall of Fame during special annual ceremonies held each fall. Following is a list of the inductees. Although many of the athletes competed in more than one sport, only their primary sport(s) is listed.

The Virginia Tech Sports Hall of Fame, which is located at the south end of the Cassell Coliseum ambulatory, was established in 1982. Hall of Fame plaques engraved with portraits of all the members are displayed there. Under Tech Hall of Fame guidelines, persons are not eligible for induction until they have been out of school for a period of 10 years.

2016
Kerri Gardin - Women's Basketball
DeAngelo Hall - Football
Kevin Jones - Football
Spyridon Jullien - Track & Field
Ashley Lee - Football
Jim Weaver - Administration

2015
Roscoe Coles - Football
Will Furrer - Football
Sean Gray - Wrestling
Dr. Duane Lagan - Team Physician
April Byrd Mosley - Track & Field
Bryan Randall - Football

2014
Brendon de Jonge - Men's Golf
Ashlee Dobbe - Softball
Jake Grove - Football
Ieva Kublina - Women's Basketball
Lee Suggs - Football
Dawn Will Cliffe - Lacrosse

2013
Bobby Beacher - Men's Basketball
Clarisa Crowell - Softball
John Engelberger - Football
Jimmy Milley - Men's Tennis
Joe Saunders - Baseball
Johnson Wagner - Men's Golf

2012
Dave Braine - Administrator
André Davis - Football, Track & Field
Sharon McCloskey - Administrator
Mike Sergent - Track & Field
Amy Wetzel Doolan - Women's Basketball

2011
Brad Clontz - Baseball
Josh Feldman - Wrestling
Shayne Graham - Football
John Moody - Football, Administrator
Phil Rogers - Football
Tere Williams - Women's Basketball

2010
Gene Bunn - Football
Michelle Meadows - Softball
Corey Moore - Football
Laurie Shiflet Hackbirth - Women's Tennis
Duke Thorpe - Men's Basketball

2009
Gene Crane - Track & Field
Maurice DeShazo - Football
Aaron Marchetti - Men's Tennis
Chuck Noe - Men's Basketball
Brian Sharp - Men's Golf
Lisa Witherspoon Hansen - Women's Basketball

2008
Jim Beard - Baseball
Eugene Chung - Football
Eric McClellan - Men's Soccer
Katie Ollendick - Track & Field
Dr. James I. Robertson, Jr. - Administration, Faculty Chair for Athletics

2007
Cornell Brown - Football
Ace Custis - Men's Basketball
Oliver Mayo - Men's Tennis
Trey McCoy - Baseball
Jenny Root Price - Women's Basketball

2006
Ray Crittenden - Men's Soccer
Antonio Freeman - Football
Marcus Kramer - Men's Tennis
Charlie Moir - Men's Basketball
Christi Osborne - Women's Basketball

2005
Billy Hardee - Football
Robin Lee - Women's Basketball
Mark Stickley - Track/Cross Country
Terry Strock - Football
Armand Taylor - Wrestling

2004
Lisa Pikalek - Volleyball
Jim Pyne - Football
Dick Redding - Football/Track & Field/Swimming & Diving, Coach
Mike Williams - Baseball
Bob Wingfield - Track & Field

2003
Jerry Claiborne - Football Coach
Ron Davidson - Football
Anne Jones Thompson - Women's Tennis, Coach
Wayne Robinson - Men's Basketball
Dennis Scott - Track & Field, Football

2002
Chuck Hartman - Baseball Coach
Gene Breen - Football, Wrestling
Mickey Fitzgerald - Football
Bob Grossmann - Swimming
Judy Williams - Cross Country, Track

2001
Amy Byrne Feathers - Basketball
George Canale - Baseball
Don Oakes - Football
Ricky Scales - Football
Margaret Soulen Gilbert - Swimming
Sherman Vandevender - Wrestling

2000
Mike Burnop - Football
Bimbo Coles - Basketball
Ken Edwards - Football
Ki Luczak - Football
Bobby Smith - Football
Lori McKee Taylor - Cross Country, Track

1999
Ken Barefoot - Football
Eddie Ferrell - Trainer
Bob Phillips - Track
Steve Taylor - Cross Country, Track
Ted Ware - Basketball

1998
Robert Brown - Football
Berkeley (Berky) Cundiff - Baseball
Don Divers - Football
Loyd King - Basketball
Kenny Lewis - Football, Track

1997
Frank Beamer - Football, Coach
Reneé Dennis - Basketball
Cyrus Lawrence - Football
Rick Razzano - Football
Jim Stewart - Baseball
Sterling Wingo - Football, Baseball, Track

1996
Dick Arnold - Track
Dell Curry - Basketball
Connie Sellers - Men's Golf
George Smith - Football

1995
Waddey Harvey - Football
Tony Paige - Football
Louis P. Ripley - Team Surgeon
Bruce Smith - Football
Linda King Steel - Track
Frank Teske - Wrestling Coach

1994
Milton Andes - Wrestling
Richard Bullock - Team Physician
Mike Johnson - Football
Neff McClary - Men's Golf
Dale Solomon - Basketball
Ginny Lessman Stonick - Volleyball

1993
Lucy Hawk Banks - Track
Roy Beskin - Tennis
Bucky Keller - Basketball
Bill Matthews - Basketball, Coach, Administrator
Jack Prater - Football, Coach, Administrator

1992
William Grinus, Jr. - Football
Earl (Bus) Hall - Basketball
H.V. (Byrd) Hooper - Football, Baseball
James Franklin Powell - Football, Baseball
Keith Neff - Track
Howard Pardue - Basketball
Franklin Stubbs - Baseball

1991
Mac Banks - Track
Al Casey - Football
Lewis Mills - Basketball
Joe Moran - Football
Wendy Weisend - Sports Information

1990
Bob Ayersman - Basketball
Bill Buchanan - Tennis, Coach, Staff
Jack Burrows - Tennis
Dick Esleeck - Football, Coach
Jerry Gaines - Track
Bill Grossmann - Swimming
Ken Whitley - Football, Wrestling

1989
George Foussekis - Football
Stuart Johnson - Track
Leland (Lee) Melear - Basketball, Baseball
Herb Thomas - Football

1988
Tom Beasley - Football
Dr. Wilson Bell - Baseball
Brandon Glover - Wrestling
Mike Widger - Football

1987
Dickie Beard - Football
Glen Combs - Basketball
Hank Crisp - Football
Ed Motley - Trainer
Sonny Utz - Football

1986
Harry Bushkar - Basketball, Baseball
Mel Henry - Football, Basketball, Baseball
George Parrish - Football, Basketball
Henry Redd - Football, Football Coach
Howie Wright - Football, Baseball

1985
Leo Burke - Football, Baseball
Tim Collins - Men's Golf
Madison (Buzz) Nutter - Football
Don Strock - Football
John Wetzel - Basketball

1984
Allan Bristow - Basketball
Paul (Buddy) Dear - Baseball, Basketball
William (Monk) Younger - Football, Coach, Administrator

1983
G.F. (Red) Laird - Baseball Coach
H.M. McEver - Football, Coach, Administrator
Johnny Oates - Baseball
Frank Peake - Football
George Preas - Football
Bob Schweickert - Football

1982
Hunter Carpenter - Football
Carroll Dale - Football
Frank Loria - Football
C.P. Miles - Football, Coach, Administrator
Frank Moseley - Football Coach, Administrator
Chris Smith - Basketball