Track & Field Roster

Director of Track & Field and Cross Country: Dave Cianelli
Sprints, Hurdles, and Relays Coach: Tim Vaught
Head Cross Country/Distance Coach: Ben Thomas
Assistant Cross Country/Distance Coach: Eric Johannigmeier
Pole Vault Coach: Bob Phillips
Technical Director / Men's & Women's Jumps: Paul Zalewski
Volunteer Assistant Coaches: Jason Cusack (Distance/Cross Country), Michael Hammond (Distance/Cross Country), Stephan Munz (Pole Vault), Jonathan McCants (Sprints/Hurdles), Charles Clark (Sprints/Hurdles), Grant Pollock (Distance/Cross Country)

2017 Men's Roster

  • Name
    CL
    Class
    Event
    Hometown
    High School/Other
  • Baker Matthew
    Fr.
    1
    Sprints
    Leonardtown, Md.
    Leonardtown
  • Bane Jared
    So.
    3
    Sprints
    Herndon, Va.
    Herndon
  • Barta Marek
    Jr.
    5
    Throws
    Havirov, Czech Republic
    Czech Technical University Prague
  • Buck Owen
    Fr.
    1
    Mid-Distance
    Seattle, Wash.
    Ballard
  • Carver James
    So.
    3
    Jumps
    McLean, Va.
    McLean
  • Chiles Greg
    Jr.
    5
    Sprints/Hurdles
    Chesapeake, Va.
    Western Branch
  • Cianfarini Kevin
    Jr.
    5
    Mid-Distance
    West Deptford, N.J.
    West Deptford
  • Ciattei Vincent
    r-Jr.
    6
    Mid-Distance
    Baltimore, Md.
    Perry Hall
  • Davenport Michael
    Fr.
    1
    Sprints/Jumps
    Winston-Salem, N.C.
    Woodberry Forest
  • Demory Jaelyn
    Fr.
    1
    Pole Vault
    Fairfax, Va.
    Woodbridge Senior
  • Denmark Samuel
    So.
    3
    Sprints
    Huger, S.C.
    Hanahan
  • Eason Andrew
    Jr.
    5
    Distance
    Chesapeake, Va.
    Hickory
  • Gaiser Andrew
    Sr.
    7
    Distance
    Woodbridge, Va.
    Forest Park
  • Goldman Andrew
    r-So.
    4
    Distance
    Herndon, Va.
    Herndon
  • Gourley Neil
    Sr.
    7
    Mid-Distance
    Glasgow, Scotland
    Giffnock North
  • Hackett-Greene Corey
    Sr.
    7
    Sprints
    Philadelphia, Pa.
    Hatboro-Horsham (Coastal Carolina)
  • Holt James
    Fr.
    1
    Jumps
    Glenmoore, Pa.
    Downingtown STEM Academy
  • Jaskowak Daniel
    Sr.
    7
    Distance
    Grove City, Pa.
    Grove City Area
  • Johnson Brad
    r-Sr.
    8
    Pole Vault
    Virginia Beach, Va.
    Kellam
  • Joseph Patrick
    Sr.
    7
    Mid-Distance
    Leesburg, Va.
    Loudon County
  • Joyce Jack
    r-Fr.
    2
    Mid-Distance
    Ashburn, Va.
    Briar Woods
  • Kendall Will
    Jr.
    5
    Jumps
    Midlothian, Va.
    Midlothian
  • Kieffer Baron
    So.
    3
    Distance
    Smithfield, Va.
    Tabb
  • Kolko Austin
    Jr.
    5
    Sprints/Hurdles
    Vienna, Va.
    James Madison
  • Laidig Torben
    r-Jr.
    6
    Pole Vault
    Schwabish Hall, Germany
    Sibilla-Egen-Schule
  • Linta Jeffrey
    r-Sr.
    8
    Pole Vault
    North Myrtle Beach, S.C.
    South Carolina
  • McKenny Collin
    Jr.
    5
    Throws
    Huntingtown, Md.
    Huntingtown
  • Merritt Alexander
    Sr.
    7
    Sprints/Hurdles
    Haymarket, Va.
    Battlefield
  • Mohammadi Ashkan
    Sr.
    7
    Distance
    Reston, Va.
    South Lakes
  • Muhar Jaka
    r-Sr.
    8
    Throws
    Jesenice, Slovenia
    Gimnazija Jesenice
  • Muhar Matija
    So.
    3
    Throws
    Jesenice, Slovenia
    Ekonomska Gimnazija in srednja sola Radovljica
  • Muldoon Mackenzie
    Jr.
    5
    Multi Events
    Christiansburg, Va.
    Christiansburg
  • Musselman Brent
    Jr.
    5
    Distance
    Edgewater, Md.
    South River
  • Piazza Drew
    Sr.
    7
    Mid-Distance
    Danvers, Mass.
    Danvers
  • Price Dante
    Sr.
    7
    Sprints
    Shenandoah Junction, W.Va.
    Jefferson
  • Rau Daniel
    r-Jr.
    6
    Distance
    Ellicott City, Md.
    Howard
  • Reinhart Matthew
    Fr.
    1
    Throws
  • Robertson Stuart
    Sr.
    7
    Distance
    Huddleston, Va.
    Staunton River
  • Seufer Peter
    So.
    3
    Distance
    Lynchburg, Va.
    E.C. Glass
  • Seyoum Fitsum
    Fr.
    1
    Distance
    Leesburg, Va.
    Tuscarora
  • Shepard Ryan
    Jr.
    5
    Jumps
    Port Republic, Va.
    East Rockingham
  • Simpson Aaron
    Sr.
    7
    Sprints/Hurdles
    Chesapeake, Va.
    Western Branch
  • Steck James
    r-Jr.
    6
    Pole Vault
    Loudonville, N.Y.
    Shaker
  • Strollo Jack
    So.
    3
    Sprints
    Needham, Mass.
    Needham
  • Thomas Brandon
    Fr.
    1
    Sprints
    Richmond, Va.
    St. Christopher's
  • Volz Deakin
    So.
    3
    Pole Vault
    Bloomington, Ind.
    Bloomington South
  • Watkins Darius
    Jr.
    5
    Sprints
    Grovetown, Ga.
    Grovetown
  • Wavering Jack
    Fr.
    1
    Distance
    Germantown, Md.
    Our Lady of Good Counsel
  • Zarate Diego
    So.
    3
    Distance
    Germantown, Md.
    Northwest

2017 Women's Roster

  • Name
    CL
    Class
    Event
    Hometown
    High School/Other
  • Bajnok Eszter
    Fr.
    1
    Jumps
    Kethely, Hungary
    Kaposvari Munkacsy Mihaly
  • Barton Laurie
    Fr.
    1
    Mid-Distance
    Clemson, S.C.
    Daniel
  • Beatty Emily
    So.
    3
    Distance
    Blacksburg, Va.
    Blacksburg
  • Berman Lauren
    So.
    3
    Distance
    Fairfax, Va.
    James W. Robinson
  • Blanden Courtney
    Jr.
    5
    Sprints
    Weddington, N.C.
    Weddington
  • Breidenstine Ella
    Fr.
    1
    Distance
    Hummelstown, Pa.
    Lower Dauphin
  • Burr Shanel
    Jr.
    5
    Sprints/Hurdles
    Kennesaw, Ga.
    North Cobb
  • Bush Arlicia
    Fr.
    1
    Sprints
    Princeton, Ky.
    Ridge View
  • Edwards Sarah
    Fr.
    1
    Distance
    Bellingham, Mass.
    Bellingham
  • Fleming Jennifer
    So.
    3
    Distance
    Blacksburg, Va.
    Blacksburg
  • Freix Sara
    Fr.
    1
    Distance
    Centreville, Va.
    Westfield
  • Green Hanna
    Sr.
    7
    Mid-Distance
    Latrobe, Pa.
    Greater Latrobe
  • Gundran Jada
    r-Jr.
    6
    Sprints
    Virginia Beach, Va.
    Tallwood
  • Hjerpe Erica
    Sr.
    7
    Pole Vault
    Kosholm, Finland
    Korsholms Gymnasium
  • Kennedy Katie
    Jr.
    5
    Distance
    Springfield, Va.
    West Springfield
  • Kuklova Pavla
    So.
    3
    Throws
    Opava, Czech Republic
    Secondary School of Nursing
  • Lee Kristen
    Sr.
    7
    Pole Vault
    Raleigh, N.C.
    Wakefield
  • Little Kathryn
    r-Sr.
    8
    Distance
    Holmdel, N.J.
    High Technology
  • McKiver Nora
    Sr.
    7
    Sprints/Hurdles
    High Point, N.C.
    T.W. Andrews
  • Meador Hannah
    Jr.
    5
    Pole Vault
    Palmyra, Va.
    Fluvanna County
  • Miller Emily
    So.
    3
    Multi Events
    West Lawn, Pa.
    Wilson
  • Morton Shannon
    Sr.
    7
    Mid-Distance
    Chesapeake, Va.
    Indian River
  • Motley Abigail
    Sr.
    7
    Distance
    Virginia Beach, Va.
    Floyd Kellam
  • Parker Kyra
    Fr.
    1
    Sprints
    Alexandria, Va.
    T.C. Williams
  • Pocratsky Rachel
    So.
    3
    Distance
    Gaithersburg, Md.
    Our Lady of Good Counsel
  • Privitera Olivia
    r-Jr.
    6
    Pole Vault
    Framingham, Mass.
    Marian
  • Quinn Shannon
    So.
    3
    Distance
    Camp Hill, Pa.
    Trinity
  • Richardson Kayla
    Fr.
    1
    Mid-Distance
    Blacksburg, Va.
    Blacksburg
  • Riley Tessa
    Sr.
    7
    Distance
    Midlothian, Va.
    Midlothian
  • Sediva Irena
    Sr.
    7
    Throws
    Pribram, Czech Republic
    Gymnazium, Prague 7
  • Shupe Alyssa
    So.
    3
    Distance
    Forest, Va.
    Jefferson Forest
  • Stone Catherine
    Fr.
    1
    Distance
    Vienna, Va.
    James Madison
  • Swaak Amanda
    So.
    3
    Distance
    Vienna, Va.
    James Madison
  • Tchume Ama-Selina
    Jr.
    5
    Sprints
    Raleigh, N.C.
    Wakefield
  • Thomas Amanda
    Fr.
    1
    Mid-Distance
    Chesapeake, Va.
    Western Branch
  • Thor Emma
    Fr.
    1
    Throws
    Knivsta, Sweden
    Celsiusskolan
  • Vines Kacia
    So.
    3
    Sprints/Jumps
    Hillsborough, N.C.
    Cedar Ridge
  • Vivod Eva
    Sr.
    7
    Throws/Multi Events
    Maribor, Slovenia
    Gimnazija Maribor
  • Wennberg Kajsa
    Fr.
    1
    Throws
    Uppsala, Sweden
    Katedralskolan Uppsala
r- redshirt
I- Will compete Indoors only
O- Will compete Outdoors only